Løpeturene vi nevner her varierer fra formiddagsturer, ettermiddagsturer, dagsturer, helgeturer eller over flere dager.
Selv om disse turene egner seg best i sommerhalvåret, må du være oppmerksom på at nedbør kan komme som snø i fjellet, også midt på sommeren.
10-20 km
1. BESSEGGEN
Visste du at Norges eldste fjelløp arrangeres over Besseggen, Fra Memurubu til Bessheim?
Stigningen over den berømte fjellryggen starter umiddelbart fra Memurubu, før det fortsetter videre oppover mot toppunktet 1743 moh.
Her må du være forberedt på både sti og steinete underlag underveis, og at turen i hovedsak foregår over tregrensa.
I sommersesongen kan det være folksomt over Besseggen og de aller fleste som ferdes her, velger å gå. Ettersom turen over Besseggen er såpass populær, er logistikken med buss, båttransport og overnatting er forholdsvis enkel å planlegge ut fra.
Det er mulig å forlenge denne turen ved å ta båten helt inn til Gjendebu, og inkludere Bukkelægeret. Eller å starte løpeturen på stien langs vannet fra Gjendesheim til Memurubu.

TRENINGSØKT: Snaut 15 kilometer, men en god del høydemeter og steinete terreng. Foto: Gunhild Aaslie Soldal
2. KNUTSHØ
Besseggens fine nabo er et godt synlig fjell på Valdresflya. Knutshø har måttet tåle mer trafikk de siste årene, til bekymring for Statsforvalteren og særlig på vegne av kongeørn og andre fugler som hekker her på forsommeren. Slike hensyn må naturligvis også de løpende ta hensyn til.
Det er mulig å få en rundtur om Knutshø ved å følge ryggen opp, og fortsette på stien nedunder fjellet, langs Leirungsåe tilbake til utgangspunktet. Det er tilrettelagt parkeringsplass langs veien.
Turen kan forlenges med start fra Gjendesheim, om du ikke har noe imot noen kilometer med asfalt i tillegg.
3. KRÅNIPA, RAUDNIPA OG HANANIPA

BERGEN: Dette turtipset tar deg vekk fra de mest kjente byfjellene i Bergen. Foto: Fredrik Berentsen
Byfjellene i Bergen er tilrettelagt for turvandrere og turister og til tider kan det faktisk være litt trangt om plassen, spesielt på fine helgedager. Men om man tar seg tid til å bevege seg litt i utkanten av kommunegrensen, finnes det flere fjellperler som egner seg med joggesko.
Helt nordøst i Bergen kommune finner vi en slik perle – en rundtur som tar deg over grensen til tre kommuner, Bergen, Samnanger og Vaksdal, og opp på tre fjelltopper som alle bærer navnet Nipa til «etternavn», Krånipa (706 moh.), Raudnipa (710 moh.) og Hananipa (711 moh.).
Til alle disse er det stort sett god og tydelig sti, men som rundtur byr den på noen partier med litt mer teknisk terreng og tråkk.
Turen kan gjøres som en rolig treningstur på rundt tre timer for den aktive. For en turgåer er det greit å beregne det dobbelte. Turen starter fra Skulstad ca. 500 meter øst for demningen ved Skulstadvatnet.
50-100 km
4. TREKANTEN I TROLLHEIMEN

HEI VINTER´N: Snøvær i høyfjellet hører også sommeren til. Foto: Gunhild Aaslie Soldal
De fleste som går den kjente fjellturen Trekanten i Trollheimen bruker tre dager og to overnattinger, en klassisk helgetur i Trollheimen.
Med joggesko og minimal oppakning gjennomfører de aller sprekeste (eller de med dårligst tid?) strekningen i løpet av en dag, og uten overnatting.
Trekanten i Trollheimen kan løpes i begge retninger, den vesentligste forskjellen ligger i om du vil ha den bratteste delen av ruta først eller sist.
Etappen mellom Gjevilvasshytta og Trollheimshytta har flest høydemeter. Mellom Jøldalshytta og Trollheimshytta står valget mellom strekningen via Svartådalen (færre høydemeter ) eller over Geithetta.
Du kan også vurdere om du vil legge turen oppom fjelltopper Trollhetta og Blåhøa, avhengig av form, værforhold og hvor mye tid du har til rådighet.
Hvert år arranges også Oppdal Fjellmararaton, en flott løpsarrangement med start fra Gjevillvasshytta (gjelder heldistansen).
Distanse: Ca. 58 km
Høydemeter: Ca. 3004
5. HJØRUNDFJORDEN RUNDT, SUNNMØRE
Det er mange varianter å gjøre Hjørundfjorden rundt på. I boka Toppturar i Sunnmørsalpane (Fri Flyt forlag) beskrives en relativt tøff variant som inkluderer fjelltopper underveis, og samme rute kan man også gjøre i sommerhalvåret. Men for løpeglade finnes et alternativ, som dette:
Hundeivik-Trandalskaret-Trandal-Litledalen-Nordkopskaret-Urke-Øye-Konedalen-Vest for Salefjellet-Viddal-Bjørke-Finnes-Kjerringkjeften-Kvamsedalen-Kvistaddalen-Holen-Lisjedalen-Standal-Festøya.
Mellom Hundeidvik og Festøya er det fergeforbindelse.
Et ytterligere alternativ er å følge samme rute, men erstatte Urke-Øye med Urke-Langseterdalen-Patchellhytta-Øye og Standal-Festøya med Standalseidet-Kvanndalskaret-Molladalskaret-Barstadvik-Festøya. Den turen innebærer i så fall mer sti og dalfører enn asfalt, og omtrent 1200 høydemeter mer.
Da sprekingen Håvard Myklebust løp fjellveien rundt Hjørundfjorden i sommer, fulgte han førstnevnte rute og slo forrige tidsrekord med tre timer.
Ialt brukte han 15 timer og 43 minutter etter å ha tilbakelagt 97,6 kilometer og 5750 høydemeter. Ruta går ikke opp på noen sunnmørstinder, men nesten.
Mulige overnattinger underveis vil være i Trandal, Urke (eller Patchellhytta), Bjørke, Sæbø og Standalshytta.
Ellers er det verdt å nevne at en gjeng har ryddet stier mellom Leknes og Trandal, som kan bli et alternativ til den myteomspunne – og krevende – overgangen over Nordkopskaret.
100K →
6. SOGNEFJORDEN PÅ LANGS

LANGS SOGNEFJORDEN: Malene Haukøy i naturlige omgivelser. Foto: Håvard Nesbø
Sognefjorden er Norges lengste fjord. Å velge fjellvegen med joggesko er selvsagt enda lengre, men fjelløperen og rando-stjerna Malene Haukøy har bevist at det er mulig å ta beina fatt langsmed fjorden, med lett sekk og joggesko.
Sommeren 2019 løp den spreke sogningen fra Skjolden i Luster til Portvika i Hyllestad, en tur som innebar totalt 303 kilometer og 20.850 høydemeter.
Malene brukte seks dager på denne turen, og var innom Sogndal, Balestrand, Kyrkjebø og Leirvik.
Turen ble godt dokumentert og du kan se hele serien her på utemagasinet.no.
Distanse: 303 km
Høydemeter: Ca 20.850
7. LØPETUR GJENNOM JOTUNHEIMENS INDRE

MÅNELYST: Fra en legendarisk løpshelg i Jotunheimen. Foto: Bård Basberg
Ultraløpet Xreid arrangeres på nye steder hvert år, og de pleier ikke å ha noe problem med å fylle opp deltakerplassene.
Det går fremdeles gjetord om den gangen Xreid gikk gjennom Jotunheimen, fra Turtagrø til Beitostølen via kjente steder som Fanaråken, Skogadalsbøen, Vetti og Tyinholmen.
Det er fullt mulig å gjenta denne turen uten startnummer også, og uten matstasjoner og helsesjekk inkludert, men det kan være greit å huske på å melde din ankomst til turisthytta om du baserer deg på den type overnatting.
Både Turtagrø og Beitostølen har bussforbindelser og overnattingsmuligheter.
Distanse: Ca. 120 km
Høydemeter: Ca. 6500

GJENGEN: Ryger er en skikkelig langtur. Foto: Rune Eie
8. RYGER – GJENNOM RYFYLKEHEIENE
DNT har et eget langtur-konsept, eller signaTUR, som de kaller det, basert på Turistforeningens rikholdige stinett.
Ryger er en av disse langturene, som strekker seg gjennom Ryfylkeheiene.
Ruta starter i skogsterreng fra Eikebrekka i Bjerkreim mot Haukeliseter sør for Hardangervidda.
Turen strekker seg over 220 kilometer og det er 16 DNT-hytter på strekningen, som man kan planlegge etappene ut fra, for eksempel Tomannsbu, Grautheller, Hovatn, Storsteinen og Jonstøl.
Vær obs på at Holmavatnhytta er stengt i jaktsesongen. Løypa går gjennom variert terreng, og stiene er for det meste godt merket med unntak fra Sandvatn til Børesteinen.
Denne etappen var nøklet uten rødmerking. Ellers i løypen er det noen kryss (hvor en skal ta av stien og over på en annen) der en må være litt våken.
Distanse: 215-220 km
Høydemeter: Ca. 9000
9. ASMALØY, HVALER

HVALER: Asmaløy er så liten og oversiktlig at du godt kan legge bort klokka, og telle kilometer. Bare la beina og terrenget styre. Foto: Mats Karlström
Å løpe langs kysten minner krever kun litt form og noen løpesko, litt som på fjellet. Stedvis er det også fjell: Kyststiene på Asmaløy i Hvaler kommune har lange partier med fjellgrunn.
Da er det bare å kle seg etter forholdene, kanskje ei vindjakke (og langbukse), for vinden river godt i det åpne landskapet.
Det er ikke flust av kiosker og butikker i området, så det kan lønne seg å ha med litt mat og drikke til etter løpeturen.
Når du kommer til Asmaløy kan du i utgangspunktet starte turen hvor som helst. Øya har et areal på 9,1 km2, med andre ord er det ingen stor øy.
Stinettverket strekker seg rundt hele øya, men selve indrefileten er kyststien som går fra Brattestø og forbi Pikesten fyr. Et godt sted å starte turen fra er den lille parkeringsplassen som ligger ved Gravningen, rett ved busstoppet Åsebu.
Distanse: Uspesifisert
Antall høydemeter: Uspesifisert
Tipsene er utarbeidet av Matti Bernitz Pedersen, Malene Haukøy, Fredrik Berentsen, Rune Eie, Johannes Rummelhoff og Gunhild Aaslie Soldal