/ Løping

I kø for blodslit over Hardangervidda

I fjor kom bare 17 av 44 påmeldte i mål under Xreid Hardangervidda. Nå er alle deltakerplassene i den andre utgaven av ultraløpet utsolgt på en uke.

Sist oppdatert: 8. januar 2014 kl 12.02
Fra fjorårets start ved Dyranut. Foto: Agurtxane Concellon
Fra fjorårets start ved Dyranut. Foto: Agurtxane Concellon
Lesetid: 3 minutter

Fylkesmennene i Hordaland og Buskerud har gitt løyve til maksimalt 100 deltakere i 2014, og dobler dermed antall deltakerplasser i år. Arrangørene av Salomon Xreid Hardangervidda mottok totalt 143 deltakersøknader.

«Jeg må ha dårlig hukommelse.»
Jan Rikard Olafsen, deltok i fjor og er påmeldt igjen i år

– Vi er overveldet over responsen. Målsettingen er å skape en opplevelse som skal tiltrekke seg eventyrere fra hele verden, og i år vil 13 ulike nasjonaliteter være representert til start, sier de to initiativtakerne Jan-Sigurd Sørensen og Fredrik Mandt. 

Distansen for årets løp er 123 kilometer. I fjor var distansen 155 kilometer. Det er uansett en opplevelse som kommer til å vare lenge: Deltakerne starter ved Dyranut, krysser Hardangervidda og går i mål på Gaustatoppen.

– Vi er ikke veldig opptatt av at ruta og distansen må være lik fra år til år. Vi må uansett flytte på traseen dersom vi er i konflikt med villreinen, i tillegg er det spennende og ikke være statiske i forhold til ruta, sier Jan-Sigurd Sørensen.

Villreinjeger vant i fjor

En stor andel av deltakerne er nordmenn med bakgrunn fra ultraløping og utholdenhetsidrett. I tillegg har noen av de norske deltakerne bakgrunn fra fjellsport og mer generelt friluftsliv i fjellet. At villreinjegeren og ultraløpsdebutanten Ove Viveli fra Eidfjord ble førstemann i mål i fjor, kom som en overraskelse på alle. 

– Vi tror fjellvandrerne har forstått at dette er en opplevelse, sier Sørensen.

24 av de 44 deltakerne som stilte til start i fjor har også meldt seg på den lange reisen fra Dyranut til Gaustatoppen.

– Pionerene er sikret plass i 2014. De var «forsøkskaniner» i fjor og måtte erfare hva vi hadde planlagt ved tegnebrettet. At så mange av dem kommer tilbake i år er nesten litt skremmende, med tanke på den forfatningen mange var i underveis. Det er et bevis på at de husker de gode opplevelsene fra vidda og har fortrengt gnagsår og smerten, sier Mandt. 

På´n igjen 

 

En av deltakerne fra Salomon Xreid Hardangervidda 2013 som var mest preget etter målgangen, var Jan Rikard Olafsen (37 år) fra Kristiansand. Dagen etter å ha løpt 155 kilometer sa Olafsen at det fristet mest å amputere beina ved knærne, men Olafsen er allikevel en av de påmeldte til opplevelsen i 2014.

– Jeg må ha dårlig hukommelse. Min far har hytte med utsikt mot Gaustatoppen og jeg forsøkte faktisk å overtale han til å selge hytta i høst. Men nå gleder jeg meg til å stå på startstreken i 2014, det beviser vel at jeg har selektiv hukommelse, sier Jan Rikard Olafsen. 

Løpet går av stabelen 4. – 6. juli. 

Publisert 8. januar 2014 kl 12.02
Sist oppdatert 8. januar 2014 kl 12.02
 

Relaterte artikler

 

Utemagasinet.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Gunhild Aaslie Soldal | Tips til redaksjonen

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen