Fischer OTX 68 har den største bæreflaten vi kjenner til for ski som går i oppkjørte spor.
Dette burde være en attraktiv kombinasjon for mange som ønsker å veksle mellom ferdige løyper og turer der du er fri til å lage sporene selv.
Vi kan nemlig røpe at denne skien bærer vekten din bedre enn vår tidligere testvinner av breie fjellski, Fischer E109 Xtralight som er vesentlig breiere – men som kun er 1 mm mer på midten.
Klikk her for å se alle våre tester av Fischer ski, skisko og mer!
Spennet er overraskende lavt, mindre enn de fleste andre ski i denne testen. Kombinert med begrenset innsving gir det høy retningsstabilitet, mye ro og det er lett å holde god fart i løs og rufsete snø.
Vi kan lange ut med sikkert feste på alle fører med det smørefrie mønsteret. Tyngden og stivheten foran merkes spesielt når det er behov for fiskebeinsgange, og ved krappe ujevnheter i terrenget der tuppen bøyer seg lite.
Gliden har en merkbar reduksjon, men den er jevn, slik at det ikke forstyrrer balansen og svingevne ved utforbakker.
I løs snø merker vi ikke det, bare smiler over det gode festet og fine rytmen vi kan holde uten glipptak på all slags føre.
Vi går fint i stigningene uten feller, og med kortfellene var vi ganske komfortable ved traversering selv opp bratte heng i vårsnø.
Framskia griper mindre enn vi er vant med i svingene nedover, og vi trenger litt påpasselighet for å holde svingbuen.
Ved ploging er den trygg og rolig å håndtere selv om underlag er kupert. Kortere svinger krever aktiv jobbing og skiene er mer krevende på løst underlag enn Åsnes Ousland – og de bredere og mer innsvingte fjellskiene fra Fischer, E109 og OTX 78.
Oppsummert får du her en lettsvingt ski med sikkert feste og maksimal bærekraft, som samtidig fungerer i oppkjørte løyper.