Politiet og skredeksperter fra Norges Geotekniske Institutt (NGI) har de siste dagene vært på befaring med helikopter i Vannvåg i Karlsøy kommune, Arnøyhamn i Skjervøy kommune, Breivikeidet og Oldervik i Tromsø kommue.
– Det har lagt seg ut fersk vindtransportert snø i leheng. Denne snøen kan være spesielt ustabil. Et godt stykke ned i snømassene er det et ustabilt lag som vil gi skredfare over lang tid, med mindre det kommer en lengre mildværsperiode med regn. Dette minner om situasjonen i fjor, melder Kurt Pettersen, politistasjonssjef i Tromsø.
Skredfaren ligger på faregrad 2 og 3 etter den europeiske skredfareskalaen som går fra 1 til 5, hvor 5 er meget stor faregrad. Ved faregrad 3, markert skredfare, bør brattheng med helling over ca. 30 grader som er spesielt utsatt unngås.
– Fjellsider i alle himmelretninger er skredutsatte, og eventuelle skred vil sannsynligvis være dype og store, melder politisjefen.
Troms politidistrikt oppfordrer alle til å melde inn snøskred til operasjonssentralen på telefon 02800. Innmelding av skred vil bidra til en helhetlig vurdering av skredfaren.
Den 18. desember gikk sesongens første liv tapt i et snøskred i Troms. Forrige sesong gikk rekordmange ni liv tapt og ekspertene frykter liknende tall i år.