På tur i vindmølleland

Jeg går med lange skritt. Til det dirrer i musklene. Jeg leter etter det som for mange karakteriserer den norske fjellheimen: ro, vidsyn, lukta av natur. Finnes det også blant vindturbinene på Fosen?

Sist oppdatert: 20. august 2019 kl 11.23
ÅPENT LANDSKAP: Naturen på Hitra er tildels ganske snau, men også veldig vakker. Foto: Unni Skoglund
ÅPENT LANDSKAP: Naturen på Hitra er tildels ganske snau, men også veldig vakker. Foto: Unni Skoglund
Lesetid: 9 minutter

På Geitfjellet i Snillfjord kommune klargjøres det for oppføring av 43 vindturbiner. Store lastebiler og trailere strever seg opp og ned av fjellet med utstyr og brummende motorer. For å få anleggsmaskiner og turbiner opp hit trengs det nødvendigvis veier. Mange veier. Veinettet skjærer seg gjennom landskapet som har vært her i tusenvis av år. 

Når Fosen-utbyggingen er komplett, vil området ha Europas største vindkraftpark på land. Hva gjør det med naturen vår? Og forholdet vårt til den?

Allerede abonnent?  

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 
kyrkja ved leirvassbu
Fjellturer i Jotunheimen

Kyrkja ved Leirvassbu

6 unike overnattingssteder i Norge

Seks unike overnattingssteder i Norge

Myfallet i Gudbrandsdalen
Turtips - Venabygdsfjellet

Turguide til Dørfallet og Myfallet

vetvika bremanger
Guide og turtips

Guiden til Bremanger

HUSFJELLET: En fristende tur på en klarværsdag. Senja-sommer på sitt beste. Foto: Kent-Hugo Norheim
Fjellturtips i Norge

10 enkle fjellturer i Norge

sinober markastue
Markastuer med servering

Markastuer med servering

Utemagasinet.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Gunhild Aaslie Soldal | Tips til redaksjonen

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen