Alfa Kvist Advance GTX er den skoen i denne testen som ligger tettest opp mot det vi forbinder med tradisjonelle fjellsko, men som likevel er litt mykere rundt anklene.
Mange har stiftet intimt bekjentskap med Alfas støvler under førstegangstjenesten (altså forsvarstjenesten, ikke humor-programmet). Alfa lager det norske Forsvarets marsjstøvler, M77.
Alfa Kvist Advance var ny modell fra Alfa i 2021. Alfa selger dem som «en lett tursko med komfortabel passform for hverdagsturer.»
HIS AND HERS: Alfa Kvist kommer i både dame- og herreversjon.
Våre utstyrstestere har testet både herre- og dameversjonen av Alfa Kvist Advance og de oppleves litt forskjellig rent størrelsesmessig. Alfa Kvist Advance GTX herre i størrelse 44 var på vår tester ganske store i størrelsen. Her ville vi ha vurdert å gå ned minst ett nummer i størrelse. Alfa Kvist Advance GTX dame oppleves som normal i størrelsen.
Alfa Kvist Advance er lette sammenlignet med mange klassiske fjellsko, men i denne testen nest tyngst. De har Goretex-membran i overdelen og nær sagt selvsagt, yttersåle levert av Vibram.
TRADISJONELT: Utseendet på Alfa Kvist minner en del om kraftigere fjellsko
Alfa Kvist Advance har hele 8 låsekroker for lissene, 4 nede på vristen og to par til oppe på skaftet. Her kan du skreddersy hvor stramt du ønsker at lissene skal holde på foten din.
Låsekrokene holder veldig godt på lissene. Hekter du lissene på plass før du strammer lissen over vristen, blir det nesten umulig å stramme mer. Så stram derfor riktig i nedre del av skoen før du låser med første par låsekroker.
Alfa Kvist Advance er myke i sålen og føles tynnere og lavere over bakken enn de andre skoene i denne testen – i hvert fall herreskoene.
Sålen har mindre demping i mellomsålen enn Vasque Breeze, men oppleves som enda mykere i fleksen i forfoten. Dette gir bra grep på sva, men gjør det utfordrende å finne balansen på små lister oppover en fjellknaus.
Den myke sålen til tross, Alfa Kvist Advance føles støttende og ganske godt beskyttende rundt ankelen. Skaftet ligger tett an mot ankelen slik at du får mindre lyng og bøss nedi disse enn med On-skoene, spesielt.
Alfa Kvist Advance GTX herre kommer i en ganske tradisjonell, og kanskje litt kjedelig grå-grønn farge med svarte forsterkninger ned mot sålen. Alfa Kvist Advance GTX dame kommer i en mer vågal, men også litt stereotypisk rosafarge. Alfa kaller fargen terrecotta. Damemodellen kan også velges i olivengrønn, slik som herremodellen.
Alfa Kvist Advance er den mest tradisjonelle skoen i denne fjellsko-testen. Den er nesten som en joggesko i sålen, men har god støtte og beskyttelse rundt ankelen.
Grepet i nedoverbakke er bra og komforten er god. Vær obs på at Alfa Kvist Advance GTX kan være store i størrelsen, spesielt i herremodell.
Allerede abonnent?
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.