Friluftspris til Thon
Den norske friluftsprisen 2012 tildeles Olav Thon for hans glødende interesse for friluftsliv, og hans bidrag til å bygge ubetjente og selvbetjente turisthytter.
Hotell- og eiendomsinvestor Olav Thon har gjennom flere tiår vært en viktig bidragsyter til at omkring 90 DNT-hytter er blitt oppført over hele landet. Han har vært hovedmann bak den omfattende rehabiliteringen av Sæteren Gård, som har blitt et viktig samlingspunkt for barn og unge i Bærumsmarka. Norges Jeger- og Fiskerforbund sitt nyetablerte senter i Flå og Fønhuskoia Vassfaret hatt glede av Olav Thon sitt engasjement.
Juryen skriver: «Aller viktigst for pristildelingen er hans enestående og omfattende turinteresse i skog og fjell gjennom et langt liv. Thon er nå 89 år gammel. Få har tilbakelagt flere mil til fots og på ski i norske fjell. Det er ingen fjellområder han ikke har vandret i, og turene har vært lange og krevende. Det er i naturen han henter krefter og inspirasjon, og det er på stiene han sliter ut sine støvler. I dyp beundring for en ekstraordinære vandrer får Olav Thon i år Den norske friluftslivsprisen».
Prisen, som gis av Helsedirektoratet, Direktoratet for naturforvaltning, Friluftslivets fellesorganisasjon og festivalen Friluftsliv for alle, er delt ut hvert år siden 1995. Juryformann er Øystein Dahle. Prisen deles ut på et arrangement på festivalen på Raufoss i dag.
Ta også en titt på
-
Norge på langs med Ida
Drømmer du om å gå Norge på langs på ski? På en kveld? Bli med på lansering av UTE # 67 og få med deg UTE-journalist Ida Eri Sørbyes foredrag om sin tur fra Lindesnes til Nordkapp!
(13.05.2013 16:49) -
Dobbel lykke
Hva må du tenke på før Norge på langs turen? Hvordan kommer du igang med terrengsykling? Eller hvilket telt er lettest og best før sommerturen? UTE kommer med en flunkende ny utgave òg et sommerekstra, slik at du får ekstra mye inspirasjon til sommerferien.
(13.05.2013 14:46) -
Hvem er alle?
UTE-LEDEREN: Hva er likheten mellom en terrengsyklist i Østmarka i Oslo, og en vindsurfer på Saltsteinen ved Larvik? Begge må kjempe for å få lov til å drive med favorittaktiviteten sin.
(14.03.2013 15:11)
Siste saker
-
Nysnø på Trollstigen
(24.05.2013 09:36)
-
Ekspertenes sommerfavoritter
(23.05.2013 10:14)
-
Sykkelbuss til marka
(23.05.2013 09:32)
-
Sommerskisesongen i gang
(21.05.2013 13:54)
-
Pinsefint
(21.05.2013 12:57)

