– Ikke utfordre fjellet nå
Tor André Skjelbakken i Røde Kors blir kalt ut hver gang det skjer en skredulykke i Troms. Han håper å slippe oppdrag til helga.
Skjelbakken er en nestor i skredredningsarbeid i Norge, og har vært med på en rekke redningsaksjoner etter snøskred. Han er svært urolig etter at 15 mennesker er tatt i skred, fem er skadet og én er omkommet i skred i Troms så langt denne sesongen.
«Det kunne vært ålreit om dere, denne helga, kunne minne folk om at vinteren her nord er lang,» skriver han i en epost til Fri Flyt-redaksjonen.
Lederen for ressursgruppe skred i Røde Kors Hjelpekorps er selv skientusiast og friluftsmann, og vil slett ikke fraråde folk å bruke naturen. Men han ber alle toppturfolk i Troms innse at det er tidlig på sesongen og at forholdene er ustabile. På bakgrunn av langtidsvarselet og forholdene akkurat nå, spår han skredfare grad 4 i helga. Det er nest høyeste trinn på fareskalaen.
«Det kommer nye muligheter for spenstige turer og tøffe nedfarter. Kommende helg er derimot ikke tiden for å utfordre fjellet. Velg heller ålreite turer i kjent og sikkert terreng, eller utfordre venner til en konkurranse i å finne og grave frem flest mulig skredsøkere på kortest mulig tid», foreslår Skjelbakken i eposten.
Ta også en titt på
-
Regelbasert snøskredvurdering
Snøskredproblematikk: Er en regelbasert tilnærming veien å gå? Studenter ved Høyskolen i Sogndal har undersøkt og skrevet oppgave om temaet. Les oppsummering her.
(07.03.2012 15:18) -
Svar og vinn
Som en del av hovedfagsoppgaven i psykologi, har Håkon Berget satt i gang en spørreundersøkelse om snøskred. Svarer du kan du vinne en skredballongsekk fra Mammut!
(23.02.2012 10:27) -
Snøskredvarsler i Norge
Nå får du snøskredvarsler for 23 regionale testområder, som oppdateres to ganger i uken resten av vinteren.
(13.02.2012 22:42)
Siste saker
-
Blir Tristan (1,5) verdens yngste polarfarer?
(21.05.2012 13:24)
-
Hvor tidlig kan vi ta med barn på tur?
(21.05.2012 12:00)
-
Billettslipp
(14.05.2012 13:34)
-
Sommerjobben over alle sommerjobber
(14.05.2012 13:05)
-
Jentetur til Lofoten
(14.05.2012 11:47)

