Ny strid om padleperle

- Dette skulle ha vært nasjonalpark, sier Jan Fasting.
- Når først Nidelva er utbygd 97 prosent - så ønsker vi 100 prosent utbygging, sier Frolands ordfører.

Simen Berg
 
kommentarer (0) | print | RSS | Tips

Utbyggingsplanene for Kilandsfallene i Froland i Aust-Agder ble stanset av regjeringen i 2003, men nå vil Åmli og Froland kommuner på nytt legge strekningen i rør.

Padlere og naturvernere mener utbyggingen vil rasere området i et vassdrag der 97 prosent av alle fallene allerede er lagt i rør. Kilandsfallene er regnet som et av landets beste padleområder og Ole Gunnar Selås i Nidelva padleklubb varsler kamp.
– Nå kommer vi til å mobilisere 100 prosent. Vi ønsker at generasjonene etter oss skal få oppleve kreften og energien i rennende vann på en ekte måte, sier Selås til NRK (se innslag).

Fri Flyt skrev om våre truede padleelver i aprilutgaven i år (#64). Der står det blant annet om at Kilandsfallene ble reddet gjennom en bred mobilisering i 2003. Nå er det tid for ny kamp.

Kategorier

Kommentarer hentet fra forum

Ingen kommentarer. Bli den første til å kommentere!

Flere saker fra "Padling"

  • Guide: Kjøp riktig kajakk del 2
    Foto: Sandra Lappegard

    Hva kan du sjekke selv før du kjøper ny kajakk? Hva burde du legge vekt på? Her kommer del to av tipsene om å kjøpe riktig kajakk.

    (15.08.2011 12:11)
  • Jentesamling i havkajakk

    20.-21. august arrangerer Norges Padleforbund  en samling på Hvaler for alle jenter som vil lære mer havpadling i en sosial ramme.

    (15.08.2011 12:00)
  • GUIDE: Kjøp riktig kajakk
    Foto: Matti Bernitz

    Skal du kjøpe ny kajakk, er det mye du må tenke gjennom. UTEs guide gir deg tipsene du trenger for å finne den rette kajakken for ditt behov og bruksområde.

    (05.07.2011 09:38)