Nordmenn til Broad Peak

De norske klatrerne Petter Nyquist og Aleksander Gamme er på vei til Pakistan og Karakoram for å gjøre et forsøk på bestigning av Broad Peak.

 
kommentarer (0) | print | RSS | Tips

Fjellet, som er en del av Gasherbrum-gruppen like ved K2, er verdens tolvte høyeste, 8047 moh. Broad Peak ble besteget første gang i 1957 av en østerriksk ekspedisjon, og er ikke tidligere klatret av nordmenn. Stein P. Aasheim gjorde et forsøk i 1987, men måtte dengang gi tapt for værgudene.

Både Gamme og Nyquist har tidligere besteget Mount Everest, og Nyquist var også med under redningsaksjonen da Jarle Trå forsøkte en solobestigning av Everest, uten kunstig oksygen, i fjor.

Du kan følge ekspedisjonen på www.epicmoments.no.

Kategorier

Kommentarer hentet fra forum

Ingen kommentarer. Bli den første til å kommentere!

Flere saker fra "Fjellsport"

  • Tur og fotofestival Sommarøy
    Foto: HÃ¥vard Lium

    Sommarøy like utenfor Tromsø er en liten øy som ligger omgitt av åpent hav, små øyer med hvite strender, dype fjorder og ville fjell. Her arrangerer UTE fotofestival 14. - 17. juli.

    (28.01.2012 21:42)
  • Bli med UTE pÃ¥ Annapurna Circuit!
    Bli med UTE på lesertur og gå verdens vakreste fottur! Foto: Nora / hvitserk.no

    LESERTUR: Mange regner Annapurna Circuit som en av verdens absolutt flotteste fotturer. Høsten 2012 kan du bli med UTE på den 21 dager lange leserturen med norsk turleder.

    (24.01.2012 15:05)
  • Vil skape folkevandring
    Blir det folkevandring i Romsdalen? Foto: Roar Klæt

    Aktivitetsferier i Norge er voksende og spesielt populært er vandring i norsk natur. Nå vil Innovasjon Norge og Fjord Norge lokke enda flere turister til den norske fjellheimen. Se de flotte filmene her.

    (23.01.2012 13:32)

Mest lest den siste uka